معرفی اجمالی اندیشکده مهرستان

مرکز احیاء اندیشه و سیره علوی برای تحقق اهداف و رسالتی که تعریف نموده نیاز به مکانیسمی دارد تا در فضایی عالمانه بتواند با شناسایی و رصد زودهنگام مسائل حال و آینده و ارائه راهبردهای عملیاتی و کارآمد مسیر الگوسازی جریان‌سازی و گفتمان‌سازی را هموار نماید. اندیشکده مهرستان با راه‌اندازی کارگروه‌های تخصصی در حوزه‌های مختلف و تعریف پروژه‌های پژوهشی بدیع سعی نموده تا در این راستا نقش‌آفرینی نماید.

طراحی مدل‌های عملیاتی جهت پیاده‌سازی راهکارهایی سودمند، کارآمد و پایدار در برآورده‌کردن نیازهای تربیتی خانواده‌ها و نهادهای مکمل مانند مدرسه، رسانه و … و حل مسائل خانواده‌ها به ویژه در حوزه‌های تربیتی، فرهنگی و اجتماعی، تاثیرگذاری بر سیاست‌های کلان در تصمیم‌سازی‌های موثر بر مباحث تربیتی و سبک زندگی خانواده‌ها و گفتمان‌سازی در جامعه در جهت تحکیم بنیان خانواده از جمله اهداف اندیشکده مهرستان است.

تا کنون ۴ کارگروه‌ پژوهشی شامل گروه مطالعات خانواده، گروه مطالعات تعلیم و تربیت، گروه مطالعات توسعۀ مدیریت و گروه مطالعات پایه ذیل اندیشکده تشکیل شده‌ و در هر یک پروژه‌هایی نیز تعریف شده است. اگر بخواهیم به مهمترین برنامه‌ها در هر یک از کارگروه‌ها اشاره‌ای داشته باشیم می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • پژوهش در حوزۀ مدل‌سازی و کاربردهای آن در پژوهش‌های فرهنگی اجتماعی در کارگروه مطالعات پایه.
  • تمرکز بر چهارمین مورد از سیاست‌های کلی خانواده، ابلاغی مقام معظم رهبری و تلاش اثربخش در خصوص الگوسازی، جریان‌سازی و گفتمان‌سازی ازدواج به‌هنگام، موفق و آسان در کارگروه مطالعات خانواده.
  • تدوین الگوی اجرایی مجتمع تربیتی دختران و طراحی مدل تربیت دختر تراز انقلاب اسلامی در کارگروه مطالعات تعلیم و تربیت.
  • تدوین الگوی اجرایی مدرسۀ حکمرانی با هدف آماده‌سازی و تربیت مدیران مراکز علمی و فرهنگی در کارگروه مطالعات توسعۀ مدیریت.

البته پژوهش‌های دیگری نیز در کنار موارد مذکور انجام گرفته یا در دست انجام است نظیر طراحی مدل حکمرانی امور خانواده در جمهوری اسلامی ایران، شناسایی نقش و جایگاه اندیشکده‌های برتر جهان در مقولۀ خانواده و طراحی مدل پیشنهادی راه‌اندازی اندیشکده در مقوله‌های اجتماعی در ایران، رصد مدل‌های واسطه‌گری در ایران، طراحی مدل‌های تبدیل ارزش خاص به هنجار و رفتار عمومی، طراحی فرایند تشکیل کمیسیون ویژه خانواده در مجلس دوازدهم، علت‌کاوی پدیدۀ کاهش نرخ فرزندآوری و … .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست